Azərbaycan və BƏƏ arasında qida təhlükəsizliyində yeni mərhələ başlayır
Azərbaycan və BƏƏ arasında qida təhlükəsizliyində
Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında iqtisadi münasibətlər keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçir. Tərəflər kənd təsərrüfatı və qida təchizatı zəncirinin optimallaşdırılması məqsədilə birgə "Yol xəritəsi"nin hazırlanması barədə razılığa gəliblər.
Bakıda keçirilən "Azərbaycan-BƏƏ qida və kənd təsərrüfatı işgüzar dəyirmi masası"nda çıxış edən BƏƏ-nin iqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Amna bint Abdulla Əl Dahak Əlşəmsi bu əməkdaşlığın hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazirin sözlərinə görə, BƏƏ qlobal səviyyədə daha etibarlı qida təchizatı zənciri qurmaq niyyətindədir və bu yolda Azərbaycan mühüm tərəfdaş kimi çıxış edir. Hazırlanacaq "Yol xəritəsi" İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) ilə koordinasiyalı şəkildə icra olunacaq: "Bu strukturlaşdırılmış yanaşma bizə imkan verəcək ki, apardığımız müzakirələri yaxın gələcəkdə real layihələrə çevirək. Biz həm hökumətlərarası (G2G), həm də bizneslər arası (B2B) əməkdaşlığın gücləndirilməsində qərarlıyıq."
Son illər Azərbaycan və BƏƏ arasındakı ticarət əlaqələrində müsbət dinamika müşahidə olunur. Statistik məlumatlara əsasən:
• Ticarət dövriyyəsi: İki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi son bir ildə əhəmiyyətli dərəcədə artaraq on milyonlarla dolları ötüb.
• İxrac potensialı: Azərbaycanın ekoloji təmiz meyvə-tərəvəz, fındıq və emal olunmuş qida məhsulları BƏƏ bazarı üçün yüksək rəqabət qabiliyyətinə malikdir.
• BƏƏ investisiyaları: BƏƏ şirkətləri Azərbaycanda xüsusilə bərpa olunan enerji və aqrar-sənaye parklarına investisiya yatırmaqda maraqlıdırlar.
Amna bint Abdulla Əl Dahak Əlşəmsi qeyd edib ki, Azərbaycanın əlverişli iqlimi və kənd təsərrüfatı potensialı BƏƏ-nin qida təhlükəsizliyi strategiyası ilə tam üst-üstə düşür. Bu əməkdaşlıq hər iki ölkənin güclü tərəflərindən istifadə edərək uzunmüddətli və bəhrəli tərəfdaşlıq yaratmaq məqsədi daşıyır.
Xatırladaq ki, Azərbaycan kənd təsərrüfatı məhsullarının ixrac coğrafiyasını genişləndirmək çərçivəsində Körfəz ölkələrini, xüsusilə BƏƏ-ni prioritet bazarlardan biri hesab edir.