Azərbaycanın buğda idxalında kəskin artım müşahidə olunur
Azərbaycanın buğda idxalında kəskin artım
Cari ilin yanvar ayında Azərbaycanın ərzaqlıq buğda idxalı həm həcm, həm də dəyər ifadəsində ciddi artım nümayiş etdirib. Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) açıqladığı son statistikaya əsasən, ölkəyə gətirilən buğdanın həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 50% artıb.
Hesabat ayında Azərbaycan xarici bazarlardan 129 min 933 ton buğda tədarük edib. Bu tədarükün ümumi dəyəri 28 milyon 871,7 min ABŞ dolları təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin yanvarı ilə nisbətdə:
• Həcm baxımından: 43 min 278,75 ton (50%) artım;
• Dəyər baxımından: 10 milyon 176,3 min dollar (54,4%) artım qeydə alınıb.
Yanvar ayında buğda idxalına çəkilən xərclər ölkənin ümumi idxal xərclərinin 2,2%-ni formalaşdırıb.
Yanvar ayında Azərbaycanın ümumi xarici ticarət əməliyyatlarında isə azalma müşahidə olunub. Ölkənin ticarət dövriyyəsi ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 30,5% azalaraq 3 milyard 538 milyon dollar təşkil edib.
Ticarət balansının strukturu belədir:
• İxrac: 2 milyard 236 milyon dollar (26,4% azalma);
• İdxal: 1 milyard 302 milyon dollar (36,5% azalma).
Ümumi ticarət dövriyyəsində azalma olsa da, Azərbaycan xarici ticarətdə 934 milyon dollarlıq müsbət saldo saxlayıb. Lakin bu göstərici də ötən illə müqayisədə 5,3% aşağı düşüb.
Kənd təsərrüfatı məhsulları arasında strateji əhəmiyyət kəsb edən buğdanın idxalındakı bu sıçrayış, ölkənin ərzaq ehtiyatlarının gücləndirilməsi və daxili bazarda tələbatın sabit saxlanılması məqsədilə izah olunur. Ümumi idxalın azaldığı bir dövrdə buğda idxalının 50% artması, dövlətin ərzaq təhlükəsizliyi prioritetlərini bir daha ön plana çıxarır.