Qazaxıstan 2033-cü ilə qədər neft emalının həcmini ildə 40 milyon tona çatdırmağı planlaşdırır. Bunu energetika nazirinin müavini Qayırxan Tutkışbayev bildirib və qeyd edib ki, bununla bağlı tapşırıq ölkə prezidenti Kasım-Jomart Tokayev tərəfindən verilib.
Artım illik gücü 10 milyon ton olan yeni neft emalı zavodunun (NEZ) tikintisi və mövcud zavodların genişləndirilməsi hesabına təmin ediləcək. Əvvəllər 39 milyon ton həcmə yalnız 2040-cı ilə qədər çatmaq planlaşdırılırdı, lakin dövlət başçısının tənqidindən sonra müddətlər sürətləndirilib.
Gözlənilir ki, bu layihələr aviasiya yanacağı və dizel yanacağı çatışmazlığını aradan qaldıracaq, həmçinin 2033-cü ildən etibarən benzin və dizelin qonşu ölkələrə ixracına başlanılacaq. Mövcud NEZ-lərdə emal dərinliyi 94%-ə, yeni zavodda isə 95%-ə çatdırılacaq, yanacağın keyfiyyəti isə K5 səviyyəsinə (avro-5 analoqu) yüksəldiləcək.