Azərbaycan Serbiyada qaz elektrik stansiyası inşa edəcək
Azərbaycan Serbiyada qaz elektrik stansiyası
Azərbaycan və Serbiya Niş şəhəri yaxınlığında 350 MVt elektrik və 150 MVt istilik gücünə malik qaz elektrik stansiyasının tikintisi barədə saziş imzalayıblar.
Stansiya həm biznes, həm də əhali üçün əlavə baza yükü və təminatlı enerji təchizatını təmin edəcək. Xüsusilə istehlakın artması və yeni sənaye və rəqəmsal güclərin inkişafı fonunda daha çox nəzərə çarpır.
Layihə Serbiyanın dövlət elektrik şirkəti Elektroprivreda Srbije (EPS), dövlət qaz təchizatçısı Srbijagas və Azərbaycanın dövlət şirkəti SOCAR arasında birgə müəssisə olaraq reallaşdırılacaq.
Serbiyanın energetika naziri Dubravka Djedović Handanoviç Facebook-da yazıb: «Bu, ikitərəfli əməkdaşlıqda yeni bir fəslin açılmasıdır və burada əsas rol energetikaya aiddir». O əlavə edib ki, Azərbaycan Serbiya üçün qaz tədarükünün diversifikasiyasında ilk tərəfdaş olub.
«Qaz sektorunda əməkdaşlıq artıq davamlı tədarükün artırılması ilə konkret nəticələr verir, belə layihələrin gələcək inkişafı isə Serbiyanın enerji sistemində tədarük təhlükəsizliyini və uzunmüddətli sabitliyi daha da təmin edəcək», deyə nazir vurğulayıb.