Bütün dünya mərkəzi bankları avro likvidliyinə çıxış əldə edə biləcək
Bütün dünya mərkəzi bankları avro likvidliyinə
Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) mərkəzi banklar üçün repo mexanizmi olan EUREP-ə (Eurosystem repo facility for central banks) çıxışı genişləndirib. Bu, tənzimləyicinin açıqlamasında bildirilib.
2026-cı ilin üçüncü rübündən etibarən Avrozonaya daxil olmayan mərkəzi banklar da yüksək keyfiyyətli aktivlər girovu qarşılığında avro ilə likvidliyə çıxış əldə edə biləcəklər. Terrorizmin maliyyələşdirilməsi, çirkli pulların yuyulması və ya beynəlxalq sanksiyalar səbəbilə EUREP proqramından kənarlaşdırılmış mərkəzi banklar istisna təşkil edəcək.
EUREP proqramı 2020-ci ildə yaradılıb və bu müddət ərzində qlobal iqtisadiyyatda bir sıra dəyişikliklər baş verib. AMB xəbərdarlıq edir ki, potensial maliyyə böhranları və onlarla bağlı ikinci dərəcəli təsirlər onun pul-kredit siyasətinin həyata keçirilməsinə mənfi təsir göstərə bilər.
“Biz elə bir vəziyyətin yaranmasının qarşısını almalıyıq ki, maliyyə stressi avro ilə nominallaşdırılmış qiymətli kağızların kütləvi satışına səbəb olsun və bu da pul-kredit siyasətimizin icrasını çətinləşdirsin. Bu isə o deməkdir ki, avro ilə əməliyyatlar aparmaq istəyən tərəfdaşlara zərurət yarandıqda avro likvidliyinin əlçatan olacağına dair inam verməliyik”, deyə Avropa Mərkəzi Bankı-ın prezidenti Kristin Laqard bildirib.
AMB-nin qərarı avronun rolunu gücləndirməyə yönəlib. Laqard qeyd edib ki, dünya üzrə mərkəzi banklar üçün “son instansiya kreditoru”nun mövcudluğu, bazar sarsıntıları zamanı valyutaya çıxışın qorunacağını bilməklə, avro ilə investisiya etmək, borc almaq və ticarət aparmaq üçün inamı artırır.
Sonda tənzimləyicinin rəhbəri vurğulayıb ki, Avropa dəyişən dünyada sabitlik mənbəyi olaraq qalmağa çalışır. Avro ilə likvidliyin təmin edilməsi, bazarlarda nə baş verməsindən asılı olmayaraq, mərkəzi bankların zəruri anda likvidlik əldə edəcəklərinə dair zəmanət olacaq.