Rumıniya iqtisadiyyatı 2025-ci ildə ümumilikdə 0,6% artıb, lakin ilin sonunda real ÜDM-in ardıcıl iki rüb azalmasından sonra texniki resessiyaya daxil olub. Bu barədə fevralın 13-də açıqlanan operativ məlumatlara istinadən Milli Statistika İnstitutu (INS) məlumat verib. Xəbəri Ziarul Financiar yayıb.
2025-ci ilin dördüncü rübündə ÜDM ümumi (gross) hesablamaya görə illik müqayisədə 0,1% artsa da, mövsümi düzəliş edilmiş göstəricilərlə 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,6% azalıb. Rübdən-rübə müqayisədə isə iqtisadiyyat 2025-ci ilin üçüncü rübünə nisbətən real ifadədə 1,9% kiçilib.
Texniki resessiya mövsümi düzəliş edilmiş ÜDM-in rübdən-rübə iki ardıcıl rüb azalması kimi müəyyən edilir.
2025-ci ilin üçüncü rübündə ÜDM ikinci rüblə müqayisədə artıq 0,2% azalmışdı, baxmayaraq ki, illik ifadədə 1,5% artım qeydə alınmışdı.
İlin əvvəlində iqtisadiyyatın illik artım tempi nisbətən zəif olub: birinci və ikinci rüblərdə hər biri 0,3%, üçüncü rübdə isə ümumi seriyada 1,7%. Lakin ilin sonundakı daralma iqtisadiyyatı texniki resessiya həddinə gətirib çıxardı.
Avropa Komissiyası 2025-ci ilin noyabrında qiymətləndirmişdi ki, Rumıniyanın ÜDM-i il üzrə 0,7%, 2026-cı ildə isə 1,1% artacaq. Bu proqnoz fiskal konsolidasiya tədbirləri və həm özəl, həm də dövlət istehlakını zəiflədən inflyasiya təzyiqləri ilə əsaslandırılmışdı. Payız proqnozu 2025-ci il üçün əvvəlki 1,4%-lik artım gözləntisindən aşağı salınmışdı.
Dünya Bankı da yanvar 2026-cı il “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” hesabatında proqnozunu aşağı salaraq, 2025-ci ildə 0,8%, 2026-cı ildə isə 1,3% artım gözlədiyini bildirib.