BMT-nin Afrika üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECA) icraçı katibi Klaver Qatete bildirib ki, Afrika artıq transformasiyanı gözləyən qitə deyil. Burada əhəmiyyətli və ölçülə bilən dəyişikliklər artıq gedir.
Addis-Abebada “Afrikanın gələcəyinin maliyyələşdirilməsi: davamlı transformasiya üçün iş yerləri və innovasiyalar” mövzusu altında keçirilən 9-cu Afrika Biznes Forumunda çıxış edən Qatete vurğulayıb ki, qlobal miqyasda dərin qeyri-müəyyənliyə baxmayaraq, Afrikanın transformasiyası aktiv şəkildə davam edir.
O qeyd edib ki, qlobal iqtisadi artım zəifləyir, bir sıra Afrika ölkələrində borc riskləri artır, tədarük zəncirləri geosiyasi xətlər üzrə yenidən qurulur, iqlim şokları isə istehsal sistemlərini pozur. Eyni zamanda texnoloji inkişaflar siyasət reaksiyalarını qabaqlayır.
Bununla belə, Qatete vurğulayıb ki, qlobal investisiyalar yoxa çıxmayıb. Sadəcə daha seçici olub və miqyas, təhlükəsizlik, dayanıqlılıq və gələcək bazarlara yönəlib.
O, maraqlı tərəfləri cari ÜDM göstəricilərindən kənara baxmağa, uzunmüddətli tələbat, əmək bazarının dinamikası, şəhərləşmə və bazar artımına diqqət yetirməyə çağırıb.
Qatete bildirib ki, Afrika dünyanın ən gənc işçi qüvvəsinə malikdir; sürətli şəhərləşmə, rəqəmsal texnologiyaların geniş yayılması və formalaşan istehlak bazarları qitəni gələcək qlobal artım mərkəzinə çevirir. Bu baxımdan o, Afrikanın artıq transformasiyanı gözləmədiyini, struktur dəyişikliklərini yaşadığını bir daha vurğulayıb.
Əsas mərhələlərdən biri 1,5 milyarddan çox insanı vahid bazarda birləşdirən Afrika Kontinental Azad Ticarət Zonasıdır (AfCFTA). Rəqəmsal platformalar sürətlə genişlənir, startap ekosistemləri isə qitə üzrə güclənir.
O, Kot-d’İvuarda gənclərin rəhbərlik etdiyi və ildə 36 ton kakao emal edərək iş yerləri yaradan kakao emalı müəssisəsini nümunə kimi göstərib. Mərakeşdə inteqrasiya olunmuş avtomatlaşdırılmış dəyər zənciri 220 mindən çox iş yeri yaradıb, Efiopiyada isə rəqəmsal ödəniş ekosistemi geniş agent və tacir şəbəkəsini əhatə edib.
Bu inkişaflar xammal ixracından əlavə dəyər yaradan istehsal və sənayeləşməyə doğru daha geniş keçidi göstərir.
Bununla yanaşı, Qatete etiraf edib ki, transformasiyanın tempi hələ də potensialdan geri qalır. Afrika böyük infrastruktur maliyyələşdirmə boşluğu ilə üzləşir və hər il maliyyə fırıldaqları səbəbindən milyardlarla dollar itirir.