Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsində müsbət dinamika qeydə alınıb. Dövlət Gömrük Komitəsinin açıqladığı son göstəricilərə əsasən, hesabat dövründə ixrac əməliyyatları idxalı əhəmiyyətli dərəcədə üstələyib.
Xarici ticarət dövriyyəsinin ümumi həcmi 3 milyard 538,06 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu məbləğin 2 milyard 235,85 milyon dolları ixracın, 1 milyard 302,21 milyon dolları isə idxalın payına düşüb.
Beləliklə, ixracın ümumi dövriyyədə xüsusi çəkisi 63,19 faiz, idxalın payı isə 36,81 faiz olub. Bu isə ixracın idxaldan təxminən 1,7 dəfə çox olduğunu göstərir.
Hesabat dövründə xarici ticarət balansı da müsbət formalaşıb. İxracın idxalı üstələməsi nəticəsində 933,63 milyon ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo yaranıb. Bu göstərici ölkəyə daxil olan valyuta axınının çıxan vəsaitdən çox olduğunu göstərir və makroiqtisadi sabitlik baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.