6 müğənni səhnəyə çıxmamış “alqışlarla” yola salındı
6 müğənni səhnəyə çıxmamış
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 50 illik yubileyi münasibətilə keçirilməsi planlaşdırılan tədbir çərçivəsində tanınmış musiqi ifaçılarının səhnə çıxışları da proqramda yer almışdı.
Tender sənədlərinə əsasən, musiqi janrından asılı olaraq pop, estrada və digər üslublarda çıxış edən, geniş tamaşaçı auditoriyası qazanan məşhur ifaçıların iştirakı nəzərdə tutulurdu. Siyahıya əməkdar artist və xalq artisti fəxri adlarını daşıyan sənətçilərin cəlb edilməsi planlaşdırılmışdı.
Qeyd olunurdu ki, yubiley gecəsində səhnə performansları, canlı ifa, yüksək səs imkanları və fərqli üslubları ilə seçilən ifaçıların çıxışı tədbirin bədii hissəsinin əsas elementlərindən biri olmalı idi. Ümumilikdə 6 nəfər populyar müğənninin proqramda iştirakı nəzərdə tutulmuşdu.
Tədbirin texniki təminatı da yüksək səviyyədə planlaşdırılmışdı. Səhnə quruluşu, müasir işıqlandırma sistemləri, LED panellər və peşəkar səs avadanlıqları vasitəsilə konsert proqramının geniş auditoriyaya təqdim olunması hədəflənirdi. 2000 nəfərlik tamaşaçı tutumuna malik məkanda canlı ifaların təşkil olunması planlaşdırılırdı.
Bununla belə, nəzarət orqanının qərarı əsasında yubiley tədbiri ilə bağlı elan edilmiş açıq tender ləğv edildiyindən, musiqi proqramının icrası da baş tutmayıb. Hazırda tədbirin yeni formatda keçirilib-keçirilməyəcəyi ilə bağlı rəsmi açıqlama verilməyib.
Ekspertlərin fikrincə, ali təhsil müəssisələrinin yubiley mərasimlərində tanınmış ifaçıların iştirakı tədbirin ictimai rezonansını artırmaqla yanaşı, brend imicinin möhkəmlənməsinə də xidmət edir. Bununla yanaşı, belə layihələrdə xərclərin şəffaflığı və satınalma prosedurlarının qanunvericiliyə uyğunluğu əsas prioritet kimi qiymətləndirilir.